Galleri og Verksted, S12

Teknikk
Glass

Artist statement

-- Åpent lørdag 25. og søndag 26. september 2021 --

- Under B-Open dagene, den 25. og 26. september, er vår utstilling "Blood, Body and Lace" med kinesike keramikk- og glasskunstneren Liu Xi åpen mellom klokken 12. og 16. Verkstedet vårt vil også være åpent og med aktivitet gjennom hele dagen.

- Lørdag den 25. september inviterer vi alle besøkende til å lage sitt eget kjappe, men flotte Selvportrett i Glass i våre åpningstider mellom klokken 12 og 16.00. Dette er et gratis tilbud!!! Barn får førsteprioritet.

I vårt prosjektrom presenteres begge dagene også arbeider eller skisser fra noen av våre deltakere i Lokal AiR programmet gjennom 2021.

- Søndag den 26. september er vår utstilling åpen og vi tilbyr vår Kreative Søndagsskole for barn mellom 5 til 17. år. Se våre nettsider for påmelding.

S12 Galleri og Verksted er et ressurssenter med spisskompetanse på arbeid med glass som kunstnerisk materiale. Vi har et velutstyrt fellesverksted, galleri og prosjektrom, gjestekunstnerordning og formidlingsprogram som gjør oss enestående i norsk sammenheng. Vi er Norges eneste åpne fellesverksted som gir kunstnere og designere tilgang til et profesjonelt utstyrt glassverksted og teknisk assistanse. Siden oppstarten i 2007 har S12 utviklet seg til å bli en viktig institusjo for utforskning, eksperimentering og formidling av glass som kunstnerisk materiale.

Besøksadresse
Bontelabo 2
5003 Bergen

Kontakt
Telefon: 93033510
E-postadresse: post@s12.no
Web: http://www.s12.no

CV

Utstillinger & gjestekunstnere i S12 Galleri og Verksted 2007-2021

UTSTILLINGER

2021
Music for Plutocracy - Anne Katrine Senstad (no/usa)/JG Thrilwell (usa) 06.01.–30.03. 2021
1som/1het - Timothy Belliveau (can), Æsa Björk (is/no), Ingrid Nord (no), Ida Wieth (dk), Verens Schatz (aus), Emma Baker (uk) 30.04.-06.06.21
Utstilling med Liu Xi – Liu Xi (cn) 10.09.-22.12.20

2020
LightKeepers -Sarah Blood (uk/us), Laurent Fort (fr/us), Anna Mlasowsky (de/us), Kamila Mróz (pl) Nathaniel Rackowe (uk) og Lily Reeves/Krista Davis (us/ca)30.11. 2019–2. 2. 2020
Clouding–SimoneFezer (de) 14.02.20-19.07.20
Broken Hearts are for Asholes – Kiyoshi Yamamoto (no) 12.09.20-20.12.20

2019
Åpning av S12, Bontelabo – performance med kunstnergruppen BOOM! (se) 25.05.19
Place of the Day and Night – Petr Stanicky 21.06.19-15.09.19
Variations – mellom_rom – Patricia Sichmanova 03.08.19-31.08.19
Young & Loving! Elmira Abolhasani (Iran / Portugal), Gaby Berger (Belgia), Anett Biliczki
(Ungarn /Danmark), María Renée Morales Lam (Guatemala/ Portugal),Tone Linghult (Sverige), Dan Mirer (USA) og Galla Theodosis (Frankrike) 04.10.19-10.11.19
Lightkeepers - Sarah Blood (uk/us), Laurent Fort (fr/us), Anna Mlasowsky (de/us), Kamila Mróz (pl)
Nathaniel Rackowe (uk) og Lily Reeves/Krista Davis (us/ca) 30.11. 2019 – 2. 2. 2020

2018
Impermafrost – Angela Davies. 17.11.17-11.01.18
Se mitt bilde – Bilder fra DKS i S12 19.01.18 -18.02.18
Shield II – Æsa Björk (is/no) 24.02.18 - 29.04.18
NTY – mellom_rom: Anne Petters (de) 14.4.2018 – 29.4.2018
AiR i S12 – A Retrospective: Alexandra Muresan (ro), Alison Lowry (irl), Amanda Patenaude (usa), Angela Davies (uk), Anne Petters (de), Aric Snee (usa), Ben Wright (usa), Brad Turner (ca), CUD – John Drury (usa) and Robbie Miller (ca), Damien Francois (fr), DH McNabb (usa), Funn (usa), Einar and Jaimex de la Torre (usa/mex), Ito Laïla Le François (ca), John Moran (usa), Julia Chamberlain (usa), Justin Ginsberg (usa), Kate Clements (usa), Margarida Alves (pt), Maria Bang Espersen (dk), Maria Koshenkova (ru/dk), Mike Simi (se), Saman Kalantari (iran/it), Stine Bidstrup (dk), Verena Schatz (at) 06.07.18 – 26.08.18
Young & Loving! Victoria Ahmadizadeh (usa), Ida Louise Dybdal (dk), Zdeňka Fusková (cz), Leah Kudel (ca), Kit Paulson (usa), Laura Potaša-Strode (lv), Judith Roux (fr) 21.09.18 – 25.11.18
Avtrykk av pust – mellom_rom: Maria Frantzsen & Ruth Mjanger (no) 9.10.18 – 21.10.18
S12 Finissage: Sol Obscura – Live Event with Jocelyne Prince and Owen Weaver 20.12.18

2017
Glassyke: Tre behandlingsstrategier - Ammy Olofsson (se), Bjørn Friborg (se),
Simon Klenell (se). 17.02.17-19.03.17
Battle Cry: Emma Woffenden (uk) 31.03.17 – 07.05.17
Raging Dreams over the Horizon: Baptiste Debombourg (fr) 19.05.17 – 16.07.17
Considerations & Ants: Justin Ginsburg (usa) 04.08.17 – 10.09.17
Young & Loving! Alexandra Muresan (ro), Elizabeth Cote (usa), Ito Laila de François (ca),
Nate Ricci (usa), Adela Lakoma (cz), Lena Quade (usa) 06.10.17 – 05.11.17
Impermafrost: Angela Davies (uk) 17.11.17 – 22.12.17

2016
Brytninger - Anna Lea Kopperi (fi), Enrico Tommaso de Paris (it), Alan Jaras (gb),
Robert Wiley (usa). 05.02.16-19.03.16
Pluviophile - Rui Sasaki (jp). 20.05.16- 31.05.16
HANSEartWORKS – samarbeid med Kraft og Bergen kommune. Alar Raudoja ”Leonardo”,
Yvonne Habbe, Matias Jansons, Amit Goffer, Trine Hovden, Barbra Lorentz Hofer, Lucie Marsmann, Filip Ignatowich, Marijke Schellekens, Hans Gerd Rehpenning,Uwe Schloen, Eva Preckwinkel,”Art Cube” – Marcus Shramm, Astrid Brünner, Greifswaldt, Manfred Feith-Umbehr, Janno Bergmann, Marit Tunestveit Dyre. 10.06.16-31.07.16
Palo Macho: Med glasset som lerret - Palo Macho (sk). 12.08.16-11.09.16
Young & Loving! - Verena Schatz (at), Bryan Brown (usa), Madisyn Zabel (au),
Patricia Sichmanova (sk), Erek Nass (usa) og Margarida Alves (pt). 23.09.16-30.10.16
FUNN - Alison Lowry (irl), Aric Snee (usa), DH McNabb (usa), Damien Francois (fra),
Doreen Garner (usa), Einar & Jamex de la Torre (mex), Fredrik Nielsen (se),
Jeffrey Sarmiento (gb), John Moran (usa/bel), Julia Chamberlain (usa), Maria Bang Espersen (dk), Maria Koshenkova(rus/dk), Ned Cantrell (dk), Patricia Sichmanova (sk), Rui Sasaki (jp),
Stine Bidstrup (dk) og Thomas Petersen (no). 24.11.16-23.12.16

2015
Process is an Exhibition - Maria Bang Espersen (dk) og Max Syron (usa) 24.01.15-13.02.15
Re Cover - Maria Bang Espersen (dk) og Max Syron (usa). 13.02.15-08.03.15
Youth_Anasia - John Moran (usa/be). 20.03.15-19.04.15
Ung 15 utstilling – kursdeltakere fra 12-18 år. 25.04.15- 03.05.15
Familiar Structures - Maria Koshenkova (dk/rus), Lyd: Richard Deutsch (at). 22.05.15-26.07.15
What Once Was – mellom_rom - Monica Alvestad Amundsen (no). 01.08.15-09.08.15
Contained – Alison Lowry (irl). 14.08.15-20.09.15.
Young & Loving! - Mika Aoki (jp), Eirin Bjørsland Hansen (no), Julia Chamberlain (usa),
Karin Forslund(se), Doreen Garner (usa), Riikka Haapasaari (fi) og
Zuzana Kubelková (cz). 02.10.15-08.11.15
Se mitt bilde! – DKS- 300 barneskoleelever fra Bergen. 05.12.15-13.12.15
mellom_rom – Jonathan Rafael (usa). 27.11.15-29.11.15

2014
PASSAGE (part I) -Aric Snee (usa), videoprojeksjon i gallerivinduet i Sparebankgaten. 01.01.14-31.01.14
+ 46708420971 - Fredrik Nielsen (se). 14.02.14-23.03.14
Se mitt bilde! - DKS - 163 barneskoleelever fra Bergen. 05.04.14-27.04.14
Sålebrødre - CUD: John Drury (usa) og Robbie Miller (ca). 16.05.14-22.06.14
mellom_rom – Saman Kalantari (ir) 29.11.14- 21.12.14
Young & Loving! - Birnur Derya Geylani (tr), Gracia Nash (usa), Grit Jansen (dk), Kim Harty (usa),
Lene Tangen(no), Maria Bang Espersen (dk), Max Syron (usa), Meng Du (cn). 15.08.14-21.09.14
SYN - Æsa Björk (is/no). 10.10.14-30.11.14

2013
White Out - Jeremy Welsh (gb/no)–Vindusutstilling - video 02.01.13-31.01.13
17 Cities – Michelle Teran (ca) - vindusutstilling – video (i samarbeid med BEK) 02.01.13-31.01.13
A Room of My Own - Ine Harrang (no). 01.02.13-10.03.13
Composites – 3 views on glass - Damien Francois (fr), Jeffrey Sarmiento (usa/gb),
Stine Bidstrup (dk). 22.03.13-12.05.13
What Dwells Inside - Hitoshi Kuriyama, Yasumasa Morimura, Teamlab (jp). 30.08.13-06.10.13
Javier Pérez - separatutstilling Javier Perez (es). 23.05.13-28.07.13
Young & Loving!- Rebecca Chernow (usa), Liesl Schubel (usa), Amy Krüger (dk),
Madeline Steimle (usa), Rui Sasaki (jp), Bianca Nabuco (br). 11.10.13-10.11.13
FUNN – salgsutstilling med kunstnere og designere, samt
arbeider produsert i S12 det siste året. 23.11.13-22.12.13

2012
Everybody Happy Hilde Betten Pedersen (no) 20.01.12-19.02.12
In this House - Terese Longva (no) - 11.05.12-24.06.12
Patience - Damien Francois (fr): 29.06.12-05.08.12
Young & Loving! Retrospektiv + 1 - Charlotte Potter (usa), Hiromi Takizawa (jp),
Petra Thorgren (se), Stine Bidstrup (dk), Mette Colberg (dk), Alison Lowry (irl),
Ingrid Nord (no), Julia Malle (gb) Allison Hoag (usa): 10.08.12-23.09.12
Sammenkoblinger - Martin Woll Godal (no) 21.09.12-21.10.12
The Ritual of Walking in a Circle – kuratert og produsert av BEK og Lydgalleriet. Kunstnere:
Kjersti Sundland, Ellen Røed and Anne Marthe Dyvi (no). 02.11.12-11.11.12
Wet og Wild - Benjamin Wright og Amanda Lee Patenaude (usa). 23.11.12-23.12.12

2011
Made by Me – graduate exhibition 2010 - The Danish Design School, Bornholm.
Center for Glass and Ceramics: Damien Francois (fr), Hans Peter Kirkegaard (dk),
Kajsa Bäckstöm (se), Kateriin Rikken (est), Mette Paalgard (no), Nina Johanna Christensen (se), Rasmus Sallingboe (dk), Sara Lundkvist (se), Terese William Waenerlund (se), Tillie Burden (aus). 21.01.11-20.02.11
Øyeblikk Dynamo: Anna Roger (se), Tuva Gonsholt (no), Ina Kristine Hove (no),
Kjersti Johannessen (no), Lene Lunde (se) og Louise Olsson (se) 18.03.11-10.04.11
Fallen Angels - Einar og Jamex de la Torre (MEX/US) 20.05.11-03.07.11
GAS, Seattle: Northern Glass http://northernglass.no Juni
Young & Loving! - Katarina Müller (Slo), Virginia Griswold (usa), Lisa Anne Bate (gb),
Markus Kayser (gb), Alison Lowry (irl). 23.09.11-06.11.11
Between Light and Shadow - Minako Shirakura (jp) 12.11.11-13.11.11

2010
Transparent Tegl - Hilde Angel Danielsen (no) 19.02.10- 21.03.10
Impressions Æsa Björk (is/no): 21.05.10-04.07.10
Young & Loving! - Charlotte Potter (usa), Karin Mölder (ee), Anna Mlasowsky (de),
Julia Malle (gb) og Michael Hernandez (usa). 10.09.10-23.10.10
Neonjul - Richard W. Wheater, Julia Bickerstaff, Keith Brocklehurst (gb) + deltakere neon workshop:
Ida Løchen, Æsa Björk, Beda M. Johanson, Eli Veim, Cecilia Jonsson, Hilde Betten Pedersen,
Asrid Haugen, Lise Stang Lund, Tone Henschien (no) 05.11.10-23.12.10

2009
Perpetuity - Yoel Vazquez (cu) 06.03.09-19.04.09
Make-Believe - Maria Almås Frantzsen (no) 22.05.09-28.06.09:
Young & Loving!- Rebecca Arday (usa), Petra Thorgren (se), Hilde Betten Pedersen (no),
Stine Bidstrup (dk) og Hiromi Takizawa (jp) 11.09.09-18.10.09
Skrue Løs –lysekrone - Renzo Miracco, Linn Kalseth, Imi Maufe, Egenart v/ Pål Roland,
Pernille Braun(dk), Beate Einen(no), Jerry L. Kung (usa), Julie Alland (usa), Inguna Audere (lat),
Siri Haaskjold (no), Christine Hoem (no), Ilse Dudina, Christian Nørgaard Christensen (dk), Gry Spratt (no), Monica Marcella Askim (no), Borghild Rudjord Unneland (no), Mette Colberg Jensen (dk), Frøydis Lindén (no), Joe Bigley (usa), Terese Longva (no), Scandinavian Surface, Kari Mølstad (no), Yngve Havstad (no), Siri Brekke (no), Ulla-Mari Brantenberg (no), Christian Bøen (no), Rebecca Teigland (no), Brit Dyrnes (no), Norvald Hemre (no), Rolf Nord (no), Haugiani glass (no), Marta Nerhus (no), Marianne Berg (no), Pål Hoff (no), Mare Saare (Est), Damien Francois (fr), Lisa Koch (usa), Hege s. Lauvland (no), Sverre Woxen (no), Jack Raddatz (usa), Rune Klungland (no), Rikke Edel Thunæs (no), Ben Yu, Thomas Bråthen (no), Ingrid Nord (no), Øyvind Ådland (no), Æsa Björk (is/no), Petra Thorgren (se), Elaine Wong, Hilde Betten Pedersen (no), Kirsty Brooks (gb), Gro Aakenes Sævig (no), Anne Knutsen (no), Astrid Sleire (no). 27.11.09-23.12.09

2008
Skulpturer - Tommi Toija (fi) 15.02.08-23.03.08
Memories of the North: Rethinking Souvenirs and Cultural Identity - S-U-B: Sissi Westerberg, Ulf Samuelsson og Benjamin Slotterøy (se) Temp: Anne Thomassen, Ruth Moen, Ann-Helen Mydland og Heidi Bjørgan (no) Eva Brownies: Karoliina Taipale og Eliza Karmasalo (fi) C.S.C.A.A: Eemil Karila og Kalle Lampela (fi) RACA: Pulsk Ravn og Johan Carlsson (dk), Nils Viga Hausken (no), Lotte of Norway - Lotte Slotterøy (no), Daniel Peltz (usa) 11.04.08-18.05.08
Home Party – Ingrid Nord og Magnus Bjerk 23-05.08-13.07.08
Young & Loving! -Terese Longva (no), Lene Lunde (no), Pernille Knudsen (dk), Mia Lerssi (dk),
Mette Colberg Jensen (dk), David Schunckel (usa),
Christian Nørgaard Christensen (dk) 19.09.08-16.11.08
Snehvit og de syv dverger- Sara Skotte (no), Frøydis Lindén (no), Ira Jungbluth (DE),
Marit Midtun Johansen (no), Stine Rommetveit(no), Trond Atle Næsse (no) og
Herdis Torsvik (no). 30.11.08-23.12.08

2007
Glimrende fravær - Beth Lipman (usa) 16.05.07-30.06.07
Young & Loving!- Ingunn Gripstad Jacobsen (no), Pernille Braun Jørgensen (no),
Ingrid Nord (no), Beate Einen (no), Pia Lundquist (se), Linn Kalseth (no) og
Karin Augusta Nogva (no). 03.08.07-16.09.07
Belyst – Beate Einen (no) 12.10.07-18.11.07
Kuleball- Monica Marcella K.Askim, Rebecca Teigland,Maria Frantzsen, Frøydis Lindén,
Rikke Edel Thunæs, Monica Amundsen, Linn Kalseth, Ingrid Nord, Æsa Björk og
Herdis Torsvik (no). 25.11.07- 23.12.07 

GJESTEKUNSTNERE – AIR I S12

2021

Nora Adwan, (ie/no) Hilde Angel Danielsen (no), Kobie Nel (sa), Liu Xi (ch), Saman Kalantari (irn).

2020
Simone Fezer (de), Elke Karnik (no), Linda Morell (se/no), Heidi Bjørgan (no), Emma Baker (uk), Ida Wieth (dk), Mads Høbye (dk).

2019
Petr Stanický (cz), Kiyoshi Yamamoto (no), Dan Mirer (usa), Maria Rene Morales Lam (gu)
Kjersti Johanessen (no), Elmira Abolhassani (ir), Tone Linghult (se), Noam Dover + Michal Cederbaum (is, se), Jerry Lin-hsien Kung (usa, twn), Tone Ørvik (no, usa), Heidi Bjørgan (no), Linda Morell (no), Elke Karnik (no)

2018
Anne Petters (de), Kit Paulson (usa), Judith Roux (fr), Zdeňka Fusková (cz), Maria Frantzsen & Ruth Mjanger (no), Kiyoshi Yamamoto (no), Beate Einen (no), Ngaio Fitzpatrick (au), Carissa Baktay (ca)

2017
Baptiste Debomburge (fr), Justin Ginsberg (usa), Elizabeth Cote (usa), Alexandra Muresan (rum), Ito Laïla de Françoise (ca) Angela Davies (uk)

2016
Anna Lea Kopperi (fi), Rui Sasaki (jp), Tinna Thorsteinsdottir (is) Verena Schatz (au), Margarida Alves (por), DH McNabb (us), Kate Clements (us)

2015
Max Syron (us), Maria Bang Espersen (dk), John Moran (us), Maria Koshenkova (rus),
Monica Alvestad Amundsen (no), Alison Lowry (irl), Mika Aoki (jp),
Doreen Garner (usa), Tinna Thorsteinsdottir (is), Jonathan Rafael (usa)

2014
Alli Hoag (us), Brad Turner (ca), Fredrik Nielsen (se), Mike Simi (se),
CUD – John Drury (us) og Robbie Miller (ca), Tinna Thorsteinsdottir (is),
Saman Kalantari (iran,it), Julia Chamberlain (us)

2013
Bianca Nabuco (bra), Ine Harrang (no), Jeffrey Sarmiento (phil/us/uk), Hitoshi Kuriyama (jp),
Madeline Steimle (us), Petra Thorgren (se), Stine Bidstrup (dk)

2012
Aric Snee (us), Damien Francois (fr), Terese Longva (no), Mary C. Richardson (us),
Benjamin Wright og Amanda Lee Patenaude (us)

2011
Einar og Jaimex de la Torre (us/mex)

2010
AiR i S12, prøveprosjekt med Hilde Angel Danielsen (no)

Liu Xi - Blood, Body and Lace - S12 - 10.09 til 19.12 - Foto: Peng Zhaoo
Lag ditt selvportrett i glass! - Foto: Erik Meling
Timothy Belliveau og deltakere fra Lokal AiR 2021 - Foto: Erik Meling
Fra Den kreative Søndakole ved S12 - Foto: Erik Meling